امروز چهارشنبه، 6 مهر 1401
آرایشی بهداشتی

آنچه که باید در مورد رنگ کردن دائمی مو به روش اکسیداسیون بدانید

آنچه که باید در مورد رنگ کردن دائمی مو به روش اکسیداسیون بدانید
امتیاز 3.5 از 4 رای

در این مقاله نگاهی عمیق به اتفاقات شیمیایی که هنگام رنگ کردن دائمی مو به روش اکسیداسیون انجام میگیرد خواهیم داشت. همچنین توضیحاتی در مورد آسیبی که پس رنگ کردن دائمی مو به روش اکسیداسیون بوجود خواهد آورد نیز ارائه خواهیم نمود.

رنگ کردن دائمی مو چیست؟

رنگ کردن مو به صورت دائمی اصولا برای تاثیری که این روش رنگ کردن بر موها دارد استفاده می شود. روش رنگ کردن دائمی مو با کمک اکسیدان ها تقریبا یک روش است که از معایب از بین رفتن رنگ مو در هنگام شستشو و حمام و همچنین حالت دادن به موها را ندارد. به این صورت که دیگر نگران این موضوع نباید باشید که با مرور زمان و استحمام رنگ موی شما کم رنگ تر و از حالت خود خارج شود. یکبار که از این روش برای رنگ کردن موهای خود استفاده کنید دیگر لازم نیست نگران پاک شدن رنگ موهایتان باشید. این روش رنگ کردن مو توانایی این را دارد که موهایی خاکستری را به هر رنگ و سایه ای که بخواهید در بیاورد.

مواد اولیه مورد نیاز رنگ کردن دائمی مو به روش اکسیداسیون

برخلاف دسته بندی هایی که برای دیگر رنگ موها وجود دارد، رنگ موهای اکسیداسیون از دو دسته مواد برای رنگ کردن موها استفاده می شوند ابتدا پیش رانه ها و سپس مواد واسطه.

همچنین در خصوص این مواد باید بدانید که این رنگ موها برروی پایه رنگ های خاکستری بهتر می نشینند و اثر بخشی بهتری دارند. این دو ماده که برای رنگ کردن دائمی موها استفاده می شوند در اصل خود هیچ گونه مولکول رنگ دانه ای ندارند و در اثر درصد ترکیبی بایک دیگر و همچنین طی عملیاتی در مرحله اکسیداسیون شما را به رنگ دلخواهتان میرسانند.

رنگ کردن دائمی مو به روش اکسیداسیون

تصویر بالا نشان دهنده رنگ هایی است که مولکول های اتصال دهنده با مواد اولیه واکنش میدهند.

البته در حالت تئوری این یک معادله بسیار سر راست و ساده است، اما بطور کلی ترکیبی که ایجاد میکند بسیار قدرتمند است. برای بدست آوردن رنگی که مطابق میل شماست حتما باید دقت نمایید که مقدار مواد اولیه را با واکنش دهدنه ها را به درستی انتخاب نمایید.

کمک بسیار زیاد در تثبیت رنگ موی دائمی توسط آمونیاک و هیدروژن پروکسید

برای اینکه مواد اولیه رنگ موی دائمی به خوبی با مو واکنش دهند باید از دو کاتالیزور آمونیاک و هیدروژن پروکسید استفاده نمود. البته تمامی این مراحل باید توسط پزشکان متخصص انجام گردد تا آسیبی به پوست و موی سر شما عزیزان نرسد.

آمونیاک باعث می شود که کوتیکول های مو باز شده و پذیرای رنگ موی دائمی باشند. هیدروژن پروکسید دو عمل اصلی و مهم را در رنگ آمیزی موها به صورت دائمی انجام می دهد. اولین کاری که هیدروژن پروکسید انجام میدهد برداشتن رنگ موی قبلی و طبیعی مو است. این عمل به کمک شکستن ملانین های مو انجام می دهد که حود باعث روشن تر شدن رنگ مو می شود. علت دیگر استفاده از هیدروژن پروکسید این است که موجب تسهیل کردن عمل پیشران های رنگ مو می شود.

برای عملکردن هیدروژن پروکسید یک محیط با PH بسیار بالا نیاز مند است که این عمل توسط آمونیاک انجام می گردد.

برای ایجاد رنگ موی دلخواه شما هیدروژن پروکسید بیشترین تاثیر را دارد که چه قدر روی موهای شما بماند.

رنگ کردن دائمی مو به روش اکسیداسیون

یک نکته در مورد آسیب به موها

هرچقدر هیدروژن پروکسید بیشتر روی موهایتان بماند آسیب بیشتری به ساختار داخلی موهای شما وارد می کند.

برای تبدیل موهای مشکی به بلوند باید از هیدروژن پروکسید با ولوم40 استفاده نمود. همچنین برای بدست آوردن رنگ قهوه ای مایل به قرمز می توانید از هیدروژن پروکسید با ولوم 20 استفاده کنید.

گرچه استفاده از هیدروژن پروکسید برای تغییر رنگ موها در فرایند اکسیداسیون لازم و ضروری است اما باید به این موضوع دقت کنید هرچه بیشتر از این ماده استفاده کنید آسیب بیشتری به موهایتان وارد می شود.

با توجه به اینکه این ماده هرچه بیشتر بر روی موها بماند آسیب بیشتری نیز به کوتیکول های مو وارد می کند زیرا کوتیکول ها مجبورند در PH بسیار بالا باز بمانند و همین موضوع آنهارا آسیب پذیر می کند.

برای همین موضوع باید حتما دقت کنید که آخرین مرحله در رنگ کردن مو بصورت دائمی توسط فرایند اکسیداسیون استفاده از حالت دهنده ها باشدکه PH مو را به حالت طبیعی نزدیک میکنند و از آسیب کوتیکول ها جلوگیری میکنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید